Cilji

01.

Priznati in podpreti prispevek prostovoljcev, poudariti potencial mladinskega prostovoljstva in podpirati stalno zbiranje orodij za priznavanje dobrih praks po vsej Evropi.

02.

Standardizirati rezultate orodij za priznavanje in drugih možnosti za pridobivanje dodatnih evropskih kreditnih točk s prostovoljnim delom na univerzah. Prav tako v sodelovanju z drugimi deležniki pripraviti nacionalne standarde za merjenje osebnih kompetenc, pridobljenih s prostovoljstvom.

03.

Povečati ozaveščenost o prispevku zaposlenih, ki se ukvarjajo s prostovoljstvom, in zagotovite, da bodo metode priznavanja še naprej odražale potrebe prostovoljcev.

04.

Razvoj sistemov za priznavanje znanja, spretnosti in kompetenc, pridobljenih s prostovoljnim delom, ter vzpostavitev sistemov upravljanja prostovoljcev, ki razvijajo in vzdržujejo kulturo priznavanja v organizaciji.

O TRAIN4COORDINATORS

Evropska prostovoljna služba, ki je bila ustanovljena leta 1996, je več kot 100.000 mladim omogočila, da so kot prostovoljci pridobili izkušnje, ki so jim spremenile življenje. V okviru programa Erasmus+ bo to priložnost dobilo še več ljudi. Prostovoljstvo mladih se običajno obravnava kot tipična oblika neformalnega učenja: procesi in učno okolje so običajno organizirani v skladu s strokovnimi načeli, učni rezultati se ne ocenjujejo z metodami od zgoraj navzdol, mladi pa se v proces vključujejo prostovoljno. Izobraževalni cilji mladinskega prostovoljstva so bolj široki kot specifični; temeljijo na odzivih na potrebe, kulture in interese mladih, namesto da bi bili vnaprej določeni; poudarek je na procesu in ne na učnih rezultatih. Pri mladinskem prostovoljstvu ne gre za doseganje učnih rezultatov, temveč za zagotavljanje okolja, v katerem lahko mladi sodelujejo v različnih skupinah ter se sporazumevajo in izmenjujejo ideje. Da bi zagotovili učinkovito in trajnostno okolje za prostovoljstvo, Evropska komisija priporoča, da institucije EU in države članice sprejmejo ukrepe, s katerimi zagotovijo, da nacionalna zakonodaja in zakonodaja EU omogoča in spodbuja prostovoljstvo, ščiti prostovoljce in odpravlja pravne ovire za njihove dejavnosti. Za zagotavljanje kakovosti, priznavanja in razvoja kompetenc mladih se bo izvajal na prostovoljstvu temelječ/usmerjen pristop k prostovoljstvu mladih.
Image